Prefabrik Fabrika Maliyeti

750m2 kapalı alan fabrika maliyeti ortalama 75x10m 750m2 çelik konstrüksiyon için

Kullanılan çelik miktarı ortalama olarak 35 - 36 ton civarındadır. Çeliğin kilogram fiyatını 1.8$ dersek 35.000x1.8$ = 63.000 $ çelik maliyeti çıkacaktır. Sadece çeliğin maliyeti ortalama olarak verilmiştir.

Sandviç panel ve levhalar için ise 3.000 metrekaresine ortalama 10$ fiyat verirsek 30.000$ dış duvar ve çatı kaplamaları için maliyetidir. İlave kaplamaları kapılar, camlar, çerçeveler oluklar, elektrik tesisatı, su tesisatı, trafo, vb araç ve gereçler için ortalama 150.000 $ anahtar teslim için fiyatıdır, bu fiyatlar ortalama anahtar teslim fiyatıdır, fiyatlar projelere göre değişim göstermektedir.

Prefabrik fabrika maliyetleri hesaplanırken projeye ve konumuna göre değişim göstermektedir.

PREFABRİK TEKNİK ÖZELLİKLER

Dış ve iç paneller : Özel bükümlü paslanmaz galvaniz sacdan ve 8X1250X2500 mm ebatlarında çift taraflı çimentolu yonga levhadan (betopan) imal edilir. Isı yalıtımı için paneller arasında 84 mm 18 dansite polistiren sert köpük kullanılır. Dış panel kalınlığı 10 cm, iç panel kalınlığı 6-8-10 cm ve panel yüksekliği 250 cm’dir. olu duvar paneli, pencereli duvar paneli, vasistaslı duvar paneli ve kapılı duvar panelinden imal edilen binaların en ağır parçası (1 adet 125x250 cm dış kapılı panel için ) 114 kg dır.

Panel Birleşimleri : Birleşim elemanları olan özel U ve H profilleri paslanmaz galvaniz sacdan bükülerek özel kenet sistemi ile birleştirilir. Kenarlarda radius oluştuğundan terleme sonucu paslanma olmaz.

Taşıyıcı Konstrüksiyonlar : Çatı makasları, kirişler ve kolonlar özel bükümlü paslanmaz galvaniz sacdan imal edilir. Bina boyunca her 125 cm de bir adet özel şekillendirilmiş çelik makas konulmakta olup makas üst yüzeyine özel şekillendirilmiş galvaniz sacdan aşıklar monte edilir. Montajda civata ve somun kullanıldığından yapı defalarca sökülüp takılabilir.Kaynaksız ve Cıvata Bağlantılı Sistem ile modern üretim tesislerimizde üretilmektedir.

Arakat Konstrüksiyonlar : Ara kat konstrüksiyonu taşıyıcı kafes şeklinde özel bükümlü paslanmaz galvaniz sacdan imal edilir. Arakat zemini 16 mm betopan (çimento yonga levha) ile kaplanır. Alt kat asma tavan alçıpanı üzerine ısı-ses izolasyonu olarak 80 mm (14 kg/m3) kalınlığında cam yünü serilir.Arakat taşıma yükü 200 kg/m² dir.

Çatı Sistemi : %30 Eğimli Beşik Çatı ve Kırma Çatı Sistemleri kullanılmaktadır.

Çatı Kaplama ve Yalıtımı : Çatı kaplaması olarak metal aşıklar üzerine paslanmaz boyasız(naturel) galvaniz trapez sac uygulanır. Opsiyonel olarak kendi tesislerimizde üretilen Kiremit Desenli Boyalı Trapez Sac uygulamasının yanında , Shingle ,Metal Kiremit uygulamaları da yapılmaktadır.Makas alın bölgesi menfezli ve PVC lambri malzeme ile kaplanmaktadır. Bina etrafında 20 cm. genişliğinde paslanmaz galvaniz sacdan şekillendirilmiş menfezli saçaklar bulunmaktadır. Çatıya özel bükümlü paslanmaz galvaniz sacdan deprem diyagonelleri konulmaktadır. PVC esaslı kare yağmur dereleri ve aksesuarları monte edilmektedir. ( Kardan kaynaklanabilecek kırılmalar kapsam dışındadır.)

Tavan Kaplamaları : Tavan kaplaması olarak 12 mm kalınlığında alçıpan levha kullanılır. Tavan yalıtımı olarak asma tavan alçıpanı üzerine 80 mm kalınlığında 80 mm (14 kg/m3) cam yünü serilir.( İsteğe bağlı taşyünü ). Tavan birleşimi çatı makasları altına kaynatılan paslanmaz galvaniz sacdan bükülerek ezme yapılır. Sacın kenarlarında radius oluştuğundan terleme sonucu paslanma oluşmaz. Tavan omegaları estetik görünmesi için PVC kapak konulmaktadır. Alçıpan birleşim elemanları elektrostatik boyalı alüminyum malzemeden imal edilmiştir. Islak mekanların tavanlarına betopan levha uygulanmaktadır.

Dış Kapı : 90x200 cm ölçülerinde çelik kapı olarak imal edilir.Dış kapılarda silindirik özellikli TSE belgeli 1. sınıf kilitler kullanılmaktadır.

İç Kapılar : İç kapılar 80x200 ölçülerinde paslanmaz galvaniz sac kasalı, Kirli Beyaz renkte ahşap Amerikan kapı olarak imal edilir. Alüminyum ve PVC kapılar müşteri tercihli uygulamalarımızdır.İç kapılarda gömme özellikli TSE belgeli 1. sınıf kilitler kullanılmaktadır.

Pencere Doğramaları : 120X100 ,120x160 cm ve vasistaslar 60X40 cm ölçülerinde PVC esaslı malzemeden ve TSE belgeli 1. sınıf PVC olup 60 lık serisidir. (Opsiyonel olarak pencere ve vasistas çevrelerine betopan malzemeden pervaz monte edilmektedir.

Isıcam : Kullanılan camların tamamı çift cam olup ; 4+16+4 mm ısı camlı ve vasistaslar buzlu cam olarak imal edilir.

Not : Sipariş verilirken kapı ve pencere konumları ve ölçüleri mutlaka bildirilmelidir.

Merdivenler : Kutu profillerden imal edilen özel şekillendirilmiş çelik iskelet üzerine 16 mm kalınlığında betopan (çimento yonga levha) kaplanır. Merdiven korkuluğu kutu profillerden imal edilir. Merdiven metal aksamı çift kat astar ve çift kat yağlı boya ile boyanır.

Dış Cephe Boyası : Dış metal yüzeyleri çift kat astar, çift kat sentetik yağlı boya ile boyanır. Dış betopan panel yüzeyleri akrilik dış cephe boyası ile boyanır. Dış duvar birleşim detaylarına mastik çekilmektedir.Yapılarımızda TSE belgeli 1. sınıf boya ürünleri kullanılmaktadır.

İç Cephe Boyası : İç betopan panel yüzeyleri ve tavan alçıpan yüzeyleri plastik boya ile boyanır.Yapılarımızda TSE belgeli 1. sınıf boya ürünleri kullanılmaktadır.

Not : Galvaniz cold form makas, aşık, panel karkası kaynaksız teknoloji kullanıldığından astarsızdır.

Elektrik Tesisatı : Elektrik tesisatı TSE belgeli 1. sınıf kablo kullanılarak panel üzerinden döşenir. 32 amper TSE belgeli 1. sınıf sigorta kullanılmaktadır. Aydınlatma için TSE belgeli 1. sınıf simit armatür kullanılmaktadır. Anahtarlar ve prizler için TSE belgeli 1. sınıf ürünler kullanılmaktadır. Elektrik sayacı, topraklama çubuğu ve bina dışı bağlantıları alıcı tarafından yapılmaktadır.

Not : Tesisat sıvaaltı olacak şekilde yapılmaktadır.

Sıhhi Tesisat : Vitrifiye, lavabo ve duş armatürleri için TSE belgeli 1. sınıf ürünler kullanılmaktadır. Temiz su boruları için PPRC TSE belgeli 1. sınıf ürünler kullanılmaktadır. Atık su boruları için PVC TSE belgeli 1. sınıf ürünler kullanılmaktadır. Su sayacı ve bina dışı bağlantıları alıcı tarafından yapılmaktadır.

Temel ve Beton : Modern Prefabrik tarafından verilecek beton planına (temel boyutları) uygun zemin betonu dökülmelidir. Zemin betonu ve zemin etüdü alıcıya aittir. Bina zemin betonuna ankrajlarla ve çelik dübellerle tesbit edilmektedir. Demirli radye temel veya çelik hasırlı zemin hazırlanmalıdır. Bütün hafriyat işlemleri Müşteri sorumluluğundadır.

Garanti Kapsamı : Tüm Evlerimize İmalat ve Montaj Hatalarına Karşı 2 Yıl Fabrika Garantisi Verilmektedir.

Firmamız anahtar teslim prefabrik ev hizmeti vermektedir. Prefabrik evler, hazır evler, prefabrik ev modelleri web sitemizde mevcuttur.

KONTEYNER TEKNİK ÖZELLİKLERİ

ÖZELLİKLER Çelik Malzeme : ST 37
Betopan : TSEN 634-2
Cam Yünü : TS 901 , DIN 18165
Polistren Köpük : TS 7316
ÇATI TAŞIYICI SİSTEM Özel bükümlü DKP sac arası profillerle desteklenerek güçlendirilir
İZALASYON 80 mm Kalınlığında cam yünü
PERVAZ 10mm Beyaz , yüksek kalitede Pvc Lambri kullanılmaktadır.
DIŞ DUVAR DIŞ YÜZEY Dış yüzeyde 35mm hadve derinliğinde 0,80mm kalınlığında DKP SAC kullanılır.
DIŞ DUVAR İZALASYON 4mm Kalınlığında polistren köpük kullanılır.
İÇ KAPLAMA 10mm Beyaz , yüksek kalitede Pvc Lambri kullanılmaktadır.
İÇ DUVAR İÇ YÜZEY 10mm Beyaz , yüksek kalitede Pvc Lambri kullanılmaktadır.
İÇ DUVAR İZALASYON 4mm Kalınlığında polistren köpük kullanılır.
İÇ YÜZEY 10mm Beyaz , yüksek kalitede Pvc Lambri kullanılmaktadır.
KÖŞE DİREĞİ
Köşe direği ve taşıyıc sistem 2mm kalınlığında özel form verilmiş şekilde dizayn edilir.

DKP sac kullanılmaktadır.
KAPILAR İÇ KAPILAR 80x200 ebatında metal kasalı olup kanatları çift taraflı MDFLAM pres kaplamadır.
DIŞ KAPILAR Dış Kapı 90*200 ebatlarına Sandwıch panel yapılmaktadır.
PENCERELER PENCERE 90/100 Ölçülerinde PVC Pencere . ADO PEN marka içten pervazlı
PENCERE KASASI 1,2 mm kalınlığında soğuk şekillenmiş galvaniz sacdan oluşturulur.
PERVAZ Pencere kenarlarında Pvc pervaz kullanılır.
CAM PENCERE 4mm kalınlığında Tek Cam kullanır.
KONTEYNER TAVAN Çatı Üst Yüzeyi 0,50mm Naturel Galvaniz Tarpez Sac
Ara İzalasyon 80mm kalınlığında cam yünü kullanılır.
İÇ YÜZEY 10mm Beyaz , yüksek kalitede Pvc Lambri kullanılmaktadır.
TABAN KAPLAMA 250kg/m² yük taşıma kapasiteli kontruksiyon üzeri 16mm kalınlığıda betopan üzeri 2mm kalınlığına pvc marley döşenir.
BOYA DIŞ CEPHE Galvaniz sac üzerine zehirli astar üzerine çift kat endüstriyel yağlı boya tatbik edilemktedir.
DIŞ CEPE BOYA RENGİ RAL 9002 Uygulanır ( Kirli Beyaz )
KUŞAK RAL5010 Uygulanır ( Parlement Mavisi)
ELEKTRİK TESİSATI KABLO Elektrik gücü 200W ,Öznur Kablo kullanılır. Elektrik tesisat sıva altı
PRİZ ve DÜĞMELER VİKO markadır.
AYDINLATMA PELSAN TMS armatürdür.
ARMATÜR YERLEŞİMİ Her odaya 1 Adet elektrik, bir adet telofon prizi, odalara ve wc yuvarlak glop takılır. Dış kapı üzerine glop mona edilir.

TEMİZ SU BORULARI PCV Boru (FIRAT MARKA) KULLANILIR.
SIHHÎ TESİSAT PİS SU BORULARI PVC Boru (FIRAT MARKA) KULLANILIR.
(SIVA ALTI) VİTRİFİYELER TSE` li DOĞVİT MARKA KULLANILIR.

WC TABANI Epoxi esaslı kimyasal yer kaplaması yapılır.